poniedziałek, 9 grudnia 2013

Zastanawiasz się jak bardzo musisz zmienić swoje porcje codziennych posiłków? Czy bycie w ciąży oznacza jedzenie za dwoje? Odpowiedź jest bardzo prosta : NIE . W czasie ciąży niewiele zwiększa się ilość składników odżywczych jakie powinnaś przyjmować. Warto pamiętać także o tym, że zapotrzebowanie energetyczne jest w ciąży tylko nieznacznie zwiększone! Zdrowa kobieta, nie będąca w ciąży potrzebuje dziennie ok. 2200 kcal. Kobieta w ciąży dopiero od 4 miesiąca ciąży potrzebuje o 300 kcal więcej .

Oto krótka podpowiedź na temat składników odżywczych niezbędnych do zdrowego rozwoju dziecka i Twojego dobrego samopoczucia ;) 

 Kluczowe podczas ciąży jest właściwe zestawienie składników odżywczych :
Białko, tłuszcze , węglowodany, składniki mineralne, płyny

Dostarczone w odpowiedniej ilości i wyważonych proporcjach nie dopuszczą do stanu niedoboru, który może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka .

BIAŁKO
To najważniejszy składnik budulcowy ludzkiego ciała. Dzienna niezbędna ilość białka wynosi ok 45g, a w ciąży ilość ta wzrasta do 80g.
Ok 40g powinna być pochodzenia zwierzęcego : mięso, ryby, jaja, mleko, przetwory mleczne
Druga połowa pochodzić powinna z produktów roślinnych z dużą zawartością protein :
soczewica, groch, fasola, soja, ryż, kukurydza, płatki owsiane, chleb gruboziarnisty, ziemniaki, orzechy

TŁUSZCZE
Dostarczają przede wszystkim energii. Zapotrzebowanie na tłuszcze przed i w czasie ciąży jest takie samo, wynosi : 25- 30% całej dostarczonej energii. ( jest to ok 80g)
Co zatem jeść, aby dostarczyć organizmowi tłuszczy, ale nie zdobyć tym samym za dużo tkanki tłuszczowej?
Chude mięso ( pieczony kurczak, wołowina, cielęcina), ryby ( dorsz, łosoś, pstrąg, kraby, flądra, sola), chude mleko, kefir, maślanka, olej słonecznikowy, sojowy i lniany

WĘGLOWODANY
Do grupy węglowodanów należą różne cukry, roślinne i zwierzęce skrobie, celuloza.
Węglowodany są głównym źródłem energii dla pracy mięśni. W ciąży potrzebne jest ok 370g.
Gdy jest ich zbyt wiele, w organizmie zostają przetworzone na tłuszcz co powoduje niepotrzebny przyrost wagi !
Składniki zawierające węglowodany : chleb z pełnego przemiału, chleb chrupki, żytni, graham, ryż gruboziarnisty, owoce, warzywa.

SKŁADNIKI MINERALNE
Są one niezbędne w organizmie dla procesów przemiany materii. Potrzebne są w niewielkich ilościach, dlatego zwykle wystarcza ich zawartość z pożywieniu. W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na wapń(twarde sery, mleko, jogurt, twaróg, orzechy,brokuły, szpinak, pietruszka, szczypiorek, por, , fosfor ( we wszystkich produktach spożywczych) i żelazo ( mięso, buraki)

PŁYNY
Dzienna ilość spożywanych płynów powinna wynosić ok 1,5l . Dla kobiety w ciąży zalecane jest picie ok 0,5l mleka. Najważniejsze jest jednak picie wody! Można pić herbaty z miodem ( owocowe, ziołowe) Kawa jest niewskazana, ze względu na zawartość kofeiny. 


Warto przypilnować aby posiłki były pełne w wartościowe produkty. Należy unikać pustych kalorii, chyba żadna z Was nie chce przybrać zbędnych kilogramów? No właśnie, jeśli mowa o wadze....prawidłowy i naturalny przyrost wagi kobiety w ciąży oscyluje między 11 a 12kg. 

Idealny przyrost wagi wygląda następująco :

13- 15 tydzień
3x 250g = 750g
16- 18 tydzień
3x300g = 900g
19- 22 tydzień
4x350g = 1400g
23 i 24 tydzień
2x400g = 800g
25 i 26 tydzień
2x450g = 900g
27 – 38 tydzień
12x500g = 6000g
39 tydzień
250 g
Całościowy przyrost wagi
1100 g



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz